niedziela, 20 lipca 2014

Jak zamrozić pierogi


Pierogi już zrobione? Brawo! Można je zamrozić i delektować się nimi kiedy tylko przyjdzie wam ochota :) Ja robię duże partie pierogów z kolejno występującymi owocami. Byly już jagody i truskawki. Teraz pierogi grzecznie czekają w szufladzie zamrazarki, zamknięte w szczelnych woreczkach. Jak najprościej zamrozić pierogi? przede wszystkim musimy pamiętać, żeby świeże pierogi do siebie nie dotykały w czasie zamrażania. Najlepiej ulożyć je na suchym płaskim talerzu lub tacy. Wstawić z talerzem do zamrażalnika. po 2 godzinach zdjąć je z talerza ( sa już twarde i zamrożone) i przełożyć do woreczków foliowych. Szczelnie zamknąć. Można użyć wygodnych woreczków z zapieciem strunowym ( suwaczek).  Ułozyć w zamrażarce.
Uwaga! ważne! Mrożone pierogi wrzucamy na wrzącą wodę z odrobiną oleju. Gotujemy na wolnym ogniu. Od momentu wyplynięcia ok 3 min. Podajemy z ulubionymi dodatkami. O pierogach - przygotowaniu ciasta i lepieniu pisalam w tych postach. Przeczytajcie :) 

http://twins-pot.blogspot.com/2014/07/pierogi-z-jagodami.html
http://twins-pot.blogspot.com/2014/06/pogoda-pierogowa-jak-zrobic-dobre.html

Pytacie, czy nie trzeba pierogów przed mrożeniem gotować :)
- Nie trzeba, bo po co? Mrożone wrzucamy na wrzątek i...Takie pierogi smakują jak świeżo zrobione... są delikatne, pyszne. Ugotowane i zamrożone mają całkiem inną konsystencję i gorszy smak. Wypróbujcie mój sposób, a poczujecie różnicę. polecam


1 komentarz:

  1. A nie gotować wcześniej tych pierogów?

    OdpowiedzUsuń