niedziela, 17 maja 2015

Różowa sól himalajska


Różowa sól himalajska pozyskiwana jest ręcznie ze złóż w Pakistanie. Z  miejsc, gdzie kiedyś był prehistoryczny ocean. Energia słoneczna wysuszyła ogromne zbiorniki wodne a procesy tektoniczne wyniosły złoza soli na duże wysokosci w himalajach. Ciśnienie było sprawcą powstania struktury krystalicznej soli. Sól himalajska "płynie" w białych, różowych i czerwonych żyłach.  Sól ta zawiera 84 minerały, które są cenne dla ludzkiego zdrowia. Uważana jest ponoć za najzdrowszą sól na świecie. Przeprowadzone kompleksowe badania medyczne dały zdumiewające wyniki. Zostały one opisane w książce "Water & Salt - the Essence of Life" autor Barbara Hendel (lekarz) i Peter Ferreir (biofizyk). Stwierdzili oni zgodnie że: "Sól himalajska jest najzdrowszą i najczystszą solą dostępną na ziemi. Ten rodzaj soli krystalicznej jest w całości czysty i naturalny, podobnie jak historyczny, pierwotny ocean".
Do czego organizm ludzki potrzebuje soli? - Potrzebujemy soli, aby nasze komórki miały stały potencjał osmotyczny. Są to prawidłowe proporcje wody do rozpuszczonych w niej soli mineralnych
Fenomen tej równowagi jest spowodowany prawdopodobnie... "pamięcią komórek, które pamiętają doskonałą sól oceanu..." jak podaje powyższa literatura. Stężenie soli w ustroju człowieka jest zbliżone do stężenia soli w wodzie morskiej. Jest to fakt udowodniony, niemniej zadziwiający. Sól himalajskajest zdrowa, nie znaczy to jednak, że możemy dawać jej więcej do naszego pożywienia. Sól to sól i nie powinnismy przekraczać dozwolonej ilości 5 g dziennie ( ok. 1 łyzeczki do herbaty). Trzeba pamietać, że spożywamy dużo produktów kupowanych które zawierają mnóstwo soli. tolerancja na sól jest indywidualna. próg odczuwania smaku słonego też. Problem soli bardzo ważny jest w przypadku wielu schorzeń np. niewydolnośc nerek, zatrzymanie wody w organizmie... Czasami wskazana jest rygorystyczna dieta bezsolna. Jeśli jednak jesteśmy zdrowi, używajmy jej rozsadnie i z umiarem. Wybierajmy sól zdrową ( krystaliczną lub kamienną) a unikajmy oczyszczonej białej, która żadnych wartosci nie ma. Jest zwykłym związkiem chemicznym - chlorkiem sodu. Kiedyś sól była tak cenna, że stała się walutą. Tylko najbogatsi mogli sobie na nia pozwolić. Teraz jest ogólnie dostepna w szerokim asortymencie. Jest tania jak... sól :) Sól z minerałam ma nie tylko wartości zdrowotne. Jest wspaniałym kosmetykiem. Łagodzi podrażnienia, poprawia wygląd skóry, leczy ( egzemy, łuszczyce) Sól jest wspaniałym darem przyrody, nauczmy się z niej mądrze korzystać. Na zdrowie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz