niedziela, 21 czerwca 2015

Syrop z kwiatów czarnego bzu. Bezpieczny i naturalny lek na wiele dolegliwości
Uwielbiam te drobne, delikatne kremowe kwiaty zebrane w urocze baldachy o odurzającym, cudnym aromacie. Pisałam o nich kilkakrotnie przy okazji robienia nalewki:

post http://twins-pot.blogspot.com/2012/06/bedzie-nalewka-z-czarnego-bzu.html

post http://twins-pot.blogspot.com/2013/07/nalewka-z-kwiatow-czarnego-bzu.html

Jeśli chcecie otrzymać syrop, trzeba wykonać tylko 1 etap. Oto przepis:
  • 50 baldachów bzu czarnego
  • 1 kg. cukru
  • 1 litr wody
  • 2-3 dorodne cytryny
  • duuuuży słoik :)
Kwiaty bzu odciąć od łodyżek. Włożyć do słoja. Zagotować syrop z wody i cukru. Kwiaty bzu zalać wystudzonym syropem. Dodać pokrojone w plastry cytryny ze skórką ( umyte i wyparzone) lub sok z cytryn. Po ok. 10 dniach należy syrop przecedzić przez gęste płótno. Przelać do garnka. Zagotować. Gorący syrop wlać do wyparzonych sloiczków. Zakręcić słoiki i gorące postawić dnem do góry. Przechowywac w chłodnym miejscu. W czasie przechowywania może na dnie słoiczka powstawać osad. Nie jest to wada. Syrop jest skuteczny i zachowuje pełną wartość przez ok 2 lata.  
Dawkowanie: 2- 3 razy dziennie 1-2  łyżki stołowe. Rozcieńczyć wodą i wypić. Mozna podawać z herbatą. Uwaga! Bardzo sie po tym soku poci :) Najlepiej stosować, będąć w domu. Dużo odpoczywać i pić dużo płynów. Bardzo dobrze leczy gorączkę, katar i infekcję gardła. 

Czarny bez - Sambucus nigra. W kwiatach zawarte są flawonoidy, kwasy organiczne, olejek eteryczny, garbniki, saponiny, związki triterpenowe, kwasy polifenolowe (kawowy i chlorogenowy) oraz sole mineralne. Owoce i kwiaty bzu mają działanie moczopędne, napotne i oczyszczające organizm z toksyn. Kwiaty  posiadają właściwości przeciwzapalne, moczopędne, a w medycynie ludowej uważana jest za środek wspomagający odchudzanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz