sobota, 20 czerwca 2015

Trzy zasady. Jak gotować smaczne zupy


Ugotować zupę to niby prosta sprawa, a jednak okazuje się że... wcale nie jest to takie oczywiste. Mistrzowie kulinarni gotują mistrzowskie zupy a zwykli zjadacze chleba...? Otóż już dawno temu znaleziono sposoby przyrządzania wartościowych, prostych posiłków. A zupa jest z nich najważniejsza. Jeszcze raz zacytuję "... Zupa jest uwerturą, przedmową, jest nawet czemś więcej. Z jej składu i aromatu sądzić można o następnych daniach obiadu. staraj się więc o dobry smak zupy z pieczołowitością kompozytora względem uwertury jego nowej opery. Jeżeli obiad składa się z trzech dań, jak opera komiczna w trzech aktach, zupa powinna być skromna. Jeśli obiad ma być operą gastronomiczną w pięciu aktach a dziesięciu obrazach, należy podać zupę jako przedmowę, niby przedsmak wykwintnych potraw, jakie nastąpią..."(Perfekcyjny poradnik pani domu. Kuchnia i porady Lucyny Ćwierczakiewiczowej)
O tej książce piszę w poście:  http://twins-pot.blogspot.com/2015/06/zupa-jest-uwertura-perfekcyjny-poradnik.html

A teraz podaję cenne Trzy Zasady, których powinniśmy przestrzegać przy gotowaniu zup: 

1. Kości przeznaczone na zupę należy zalewać zimną wodą i dopiero doprowadzić do wrzenia. Więcej składników dostanie się do wody, w której gotujemy kości. Smaczniejsza i bardziej pożywna będzie zupa.

2. Mieso przeznaczone na wkładke do zupy (lub na sztukę miesa) wkłada się do gorącego wywaru 
( do wrzątku) Następuje ścięcie białek mięsa na powierzchni. W czasie gotowania mniej składników przenika do wody, w której się gotuje. Mieso pozostaje soczyste i ma lepszy smak. Tak gotujemy porcje kurczaka, jesli mamy go zamiar podac jako kolejne danie.

3.Włoszczyznę dodaje się do zupy na 30-60 min przed końcem gotowania. Wystarcza to, żeby składniki i smak przeniknęły do zupy. Jednocześnie warzywa takie można podać jako dodatek do dania głównego gdyż nie są rozgotowanie i zachowują smak i kolor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz