niedziela, 30 sierpnia 2015

Nagietek lekarski to najlepszy naturalny środek na stany zapalne skóry...


Nagietek lekarski - kwiat o pomarańczowo-żoltej barwie i aromatycznych  płatkach. Zawiera substancje o silnych właściwościach aseptycznych. ( fot. kwiat z własnej uprawy)
Nagietek lekarski - jakie ma właściwości lecznicze? 
Nagietek należy do najpopularniejszych ziół stosowanych przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Stosuje się jako surowiec leczniczy wysuszone koszyczki nagietka albo wysuszone same kwiaty języczkowe. Niektórzy wykorzystują też inne części rośliny jak liście i młode łodygi. Kwiaty nagietka zbiera się stopniowo w czasie zakwitania i suszy w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu albo w suszarce w temperaturze 35–45 stopni Celsjusza. Nagietek lekarski ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń (np, żylakowatych podudzi). Stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Bakteriobójcze, antybiotyczne działanie nagietka sprawdziło się w walce z gronkowcem złocistym  paciorkowcem, i grzybicą. Receptury lecznictwa ludowego, przekazywane przez nasze babcie, stosowane są z dobrym skutkiem do dziś. Herbatka z nagietka działa też rozkurczowo i żółciopędnie.Wewnętrznie nagietek stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądkach i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego. W postaci irygacji napary z nagietka pomagają leczyć nadżerki macicy, stany zapalne spowodowane przez rzęsistka, upławy. Nagietek wchodzi w skład wielu gotowych preparatów leczniczych. Jest bardzo ceniony w kosmetyce, występuje w składzie wielu kremów i balsamów do skóry, szamponów i odżywek do włosów oraz preparatów do pielęgnacji jamy ustnej.


Nagietek należy do ziół o szerokim spektrum działania. W tym niepozornym pomarańczowym kwiatku tkwi potężna siła lecznicza. Zajął on czołowe miejsce w terapii naturalistycznej. Badania prowadzone przez uczonych radzieckich potwierdzają fakt, że nagietek posiada cenne właściwości hamujące wzrost nowotworów. Posiada zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii, Przyczynia się do wzmacniania sił obronnych ustroju. Zwłaszcza u chorych z nowotworami przełyku i przewodu pokarmowego. Ponoć amerykański uczony dr med. Drwey osiągając dobre efekty lecznicze u pacjentów chorych na raka i uważa nagietek również za doskonały środek profilaktyczny w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po operacyjnym usunięciu nowotworu.

Wśród moich znajomych i przyjaciół jest wiele osób borykajacych sie z ta chorobą. Może mały kwiatek ulży im w niektórych dolegliwościach zwiazanych z terapią onkologiczną. Za wszystkich trzymam kciuki. Pozdrawiam Dorota

Jutro zapraszam po przepisy z wykorzystaniem nagietka. Jeszcze kwitnie, więc zdążycie coś z niego przygotować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz