poniedziałek, 21 września 2015

Nagietek lekarski - zastosowanie w medycynie naturalnej i przepisyW poprzednim poście pisałam o tym wspaniałym kwiatku :) Tutaj możecie przeczytać o właściwosciach nagietka lekarskiego. A dzisiaj kilka przepisów pochodzących z medycyny naturalnej.

Maść nagietkowa sporządzona w/g receptury ks. Kneippa:
ma zastosowanie przy egzemie, oparzeniach - również promieniami ultrafioletowymi i Roentgena - wszelkiego rodzaju trudno gojących się ranach, gdyż posiada działanie antybiotyczne podobne do penicyliny. Maść nagietkowa przyśpiesza także ziarninowanie i naskórkowanie, zalecana jest także przy odleżynach, odmrożeniach, wrzodach i żylakach.


  • 50 g świeżych kwiatów nagietka
  • 150 g świeżego ziela nagietka
  • 150 ml spirytusu
  • 5 ml amoniaku 10%
  • 1000g.maść woskowa ( lub lanolina, wazelina, gliceryna)Liscie i kwiaty nagietka posiekać. zalać spirytusem i amoniakiem. Szczelnie zakryć szklane naczynie. Macerować 12 godzin. Potem przełożyć masę do roztopionej maści woskowej i pozostawić 5-8 godzin w temp. 50-60°C.

Sposób przyrządzania maści nagietkowej wg. Schulza:

nadaje się do kremowania ciała i twarzy
2 garści świeżych kwiatów nagietka dodać do 1/2 szklanki wrzącego oleju roślinnego (słonecznikowy, sojowy, z oliwek) trzymać na małym ogniu 1 minutę, dodać 30,0 g lanoliny  lub 1-2 tubki Dermosanu, Do celów kosmetycznych dodać można 1 pudełko kremu Nivea. Przecedzić przez podwójną jałową gazę do słoiczków. Przechowywać w lodówce. 


Nalewka alkoholowa do stosowania przy skaleczeniach, oparzeniach, dezynfekcji ran, do płukania gardła przy anginie.
  • 1 garść świeżych kwiatów, zerwanych przy słonecznej pogodzie 
  • 1 litr wódki. 

Kwiaty nagietka zalać wódką. Nalewkę postawić w ciepłym miejscu na 14 dni. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz